Předčasný důchod je pro horníky bez práce řešením.

30. 6. 2014

Odboráři zadluženého VOKD jednají s úřady práce o případném propouštění

Předčasný důchod by mohl být pro horníky bez práce řešením.

Horníci z VOKD chtějí také  předčasné hornické důchody. Většina z nich totiž budovala současná  důlní díla a stavěla šachty v Ostravském regionu. Teď žijí v nejistotě, protože jejich podnik se utápí v dluzích. Odboráři proto žádají, aby jim stát společně s havíři z Paskova umožnil jít do důchodu dříve, protože jinak stejně skončí na sociálních dávkách.Odborový předák Václav Sacha vidí předčasné hornické důchody jako jedinou šanci pro mnohé současné  horníky.„Stát se k nám staví zády.

V padesáti je problém sehnat na Ostravsku práci a  co teprve v šedesáti když máte v dolech odpracováno již 35 let, kdo vás kde nově zaměstná?“. Nekrácený předčasný hornický důchod by byl řešením pro mnohé horníky z Ostravského regionu. Nezaměstnanost na Karvinsku je velmi velká. Jednáme v této fázi s Úřadem práce v Karviné, s Úřadem práce v Ostravě. A to už i z toho důvodu, abychom je sami nějakým způsobem připravili na otázku, že by u VOKD mohl nastat tento problém s nárustem nezaměstnanosti.