Odbory k veřejnosti: Otevřete oči!

21. 2. 2011

190220111076.jpg

3 zástupci naší základní organizece se v sobotu dne 19. února zúčastnili  celostátního protestního shromáždění zástupců odborových organizací v pražském Kongresovém centru. Sešlo se zde více než tisíc předsedů základních organizací odborových svazů, kteří se radili o společném postupu proti návrhu vládních reforem. Odboráři chtějí své požadavky cíleně prosazovat především v oblastech důchodové reformy, reformy zdravotnictví, zákoníku práce a občanského zákoníku k daňové reformě a benefitů.

Odbory se na svém protestním shromáždění, v jehož závěru se konal sněm ČMKOS, vyslovily proti důchodové reformě, na které se 17. února dohodli ekonomičtí ministři. ČMKOS je proti vyvedení části pojistného ze státního pilíře do soukromých fondů a proti jednotné dani DPH, která zhorší životní úroveň rodin s dětmi, důchodců a zdravotně postižených. Navýšení DPH není nutné, pokud se z průběžného systému zabrání odčerpávání peněz. Návrh reformy schválený ministry znamená, že někdo chce z tohoto systému vyvést desítky miliard korun penzijním společnostem. Za 30 let to budou až dva biliony korun, které však již ke svým původním střadatelům zpět nedoputují.